Regulament intreaba medicul

Regulament de utilizare a sectiunii “Intreaba medicul”

Regulament intreaba medicul

Regulamentul sectiunii “Intreaba medicul” de pe site-ul www.asociatialimfom.ro contine termenii si conditiile in care o persoana poate accesa aceasta sectiune. Prin urmare, o persoana poate adresa intrebari meidicilor doar dupa si-a creat un cont si s-a logat. Orice persoana poate vizita si vizualiza intrebarile publice ale acestei sectiuni.

In cadrul acestei sectiuni nu puteti primi sfaturi medicale asemanatoare sau identice cu cele primite la un consult medical specializat si personalizat. Faptul ca medicii raspund la intrebari nu inseamna ca se realizeaza un consult medical, ci se ofera doar informatii generale care au un caracter educativ si orientativ. Acestea nu inlocuiesc cosultul medical fizic, analizele medicale, investigatiile imagistice, diagnosticul si tratamentul. Medicii care raspund in cadrul acestei sectiuni nu stabilesc diagnostice online si nu pot fi obligati la asumarea niciunui angajament cu privire la spitalizare, prescriere tratamente, retete sau medicamente.

Scopul Asociatiei Bolnavilor cu Limfoame nu este acela de a inlocui consultul medical de specialitate. Astfel, sfaturilor furnizate de medicii din cadrul sectiunii “Intreaba medicul”, au un caracter educativ si orientativ.

Prin aceasta sectiune, Asociatia Bolnavilor cu Limfoame incearca sa ofere informatii accesibile tuturor persoanelor interesate de sanatatea lor. Toate sfaturile sau indicatiile primite de la medici prin intermediul acestei sectiuni trebuie vazute ca simple informatii educative si orientative si nu ca analize sau sfaturi medicale complete. Sfaturile medicilor sunt date doar pe baza descrierilor dumneavoastra. Astfel, o descriere incorecta sau incompleta, in combinatie cu sfaturile primite bazate pe descrierea respectiva, va pot afecta. De altfel, chiar si in cazul unei descrieri corecte a simptomelor, acestea trebuie intotdeauna coroborate cu istoricul medical si analizele medicale.

Prin urmare, va sfatuim sa consultati personal un medic, acesta fiind contextul cel mai potrivit in care un medic va poate indruma si diagnostica.

Atentie! Copiii care nu au varsta de 18 ani implinita nu pot adresa intrebari in aceasta sectiune.

Daca termenii si conditiile nu sunt acceptate sau oricare prevedere din acestea, va fi imposibil sa beneficiati de serviciile oferite gratuit prin intermediul acestei sectiuni.

Odata inregistrat, utilizatorul accepta in mod automat acesti “Termeni si Conditii” si intelege sa utilizeze sectiunea in stricta conformitate cu acestea.

Drepturile asupra continutului

Intreg continutul in format text si orice alt material, transmis sub orice forma de si catre Utilizatori, apartine exclusiv si integral Asociatiei Bolnavilor cu Limfoame.

Informatiile regasite in sectiunea “Intreaba medicul” au doar rol informativ si orientativ, iar Asociatia Bolnavilor cu Limfoame nu este raspunzatoare in niciun caz si in niciun fel pentru continutul acestei sectiuni sau pentru orice efect juridic ce decurge din utilizarea sa.

Utilizatorii au obligatia de a respecta toate drepturile de autor si drepturile conexe acestuia si orice alte drepturi de proprietate intelectuala pe care Asociatia Bolnavilor cu Limfoame le detine asupra/in legatura cu Sectiunea.

Continutul Sectiunii poate fi utilizat doar in scopuri personale si nu cu intentia de a obtine profituri sau castiguri de catre utilizator dintr-o asemenea utilizare. Orice utilizare de continut de catre terte persoane in orice alte scopuri decat cele personale se poate face numai cu acordul scris al Asociatiei Bolnavilor cu Limfoame.

Este strict interzisa adresarea de injurii, jigniri, cuvinte obscene, atacul la persoana si/sau adresarea intrebarilor cu caracter rasist, sub orice forma posibila. Administratorii sectiunii isi rezerva dreptul de a suspenda pe cel/cei implicati in folosirea vulgaritatilor si de a sterge respectivele mesaje, precum si de a raporta astfell de abuzuri catre institutiile abilitate.

Nota de informare privind protectia datelor personale

Asociatia Bolnavilor cu Limfoame respecta dreptul la confidentialitate al utilizatorilor sai si legislatia privind prelucrarea datelor cu caracter personal.

Pentru informatii privind prelucrarea datelor cu caracter personal, consultati pagina “Politica de prelucrare a datelor cu caracter personal”.