Despre asociatie

Asociatia Bolnavilor cu Limfoame

Despre asociatie

Asociatia Bolnavilor cu Limfoame a fost infiintata in anul 2008 cu sprijinul Societatii Romane de Hematologie si al unor pacienti care au suferit de limfom.

Este foarte important ca publicul general sa cunoasca simptomele limfomului si cum afecteaza el viata a mii de oameni in lume.

Obiective

Asociatia isi propune sa vina in sprijinul pacientilor care sufera de limfom si leucemie prin cresterea nivelului de cunostinte despre aceasta boala pentru a recunoaste semnele si simptomele, ceea ce ar duce la o depistare timpurie a bolii si la posibilitatea inceperii tratamentului la timp.

Membri in asociatie

In cadrul Asociatiei, sunt implicati oameni din toate categoriile: medici, pacienti care s-au vindecat, pacienti in tratament, apartinatori etc.

Prin intermediul acestei Asociatii pacientii au posibilitatea sa intre in legatura unii cu altii, sa-si impartaseasca experientele care sa ii ajute sa traiasca o viata cat se poate de normala si nu in ultimul rand sa cunoasca drepturile pacientului.

Pacientul cu limfom sau leucemie are nevoie de sprijin atat din partea personalului medical cat si a familiei, prietenilor sau a altor pacienti care au trait aceeasi experienta.

Evenimente

In fiecare an, Asociatia organizeaza mai multe evenimente, cu scopul de a ne reuni. Printre aceste evenimente se regaseste "Tabara Sperantei", cu o traditie de 18 ani, unde, intr-o atmosfera placuta, pacientii au ocazia de a se intruni si de a invata de la medici ca exista viata dupa limfom.

De asemenea, sunt organizate intalniri ale pacientilor cu limfom pentru a sarbatori ”Ziua Internationala a Limfomului”, care are loc intotdeauna pe data de 15 septembrie.

Devino membru

Daca si tu crezi ca exista viata dupa limfom si ca ne putem ajuta reciproc, alatura-te asociatiei noastre. Organizam o multime de evenimente si intruniri la care vei lua parte cu placere.

Suntem nerabdatori sa primim noi membri si de aceea va asteptam cu bratele deschise si multa caldura.

Donatii

Pentru a-i sprijini pe cei care au nevoie de ajutor in lupta cu limfomul, puteti dona prin intermediul asociatiei noastre. In cadrul paginii "Doneaza" gasiti toate informatiile necesare acestui proces.